chattier ایران ایرانی بازداشت آمریکایی

chattier: ایران ایرانی بازداشت آمریکایی بین الملل آمریکا مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه

گت بلاگز اخبار اجتماعی هیچ مشروب استانداردی در کشور عزیزمان ایران وجود ندارد / هشدار به خانواده‌ها

روزنامه شرق نوشت: «مسمومیت ٤٠ نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی در فسا، فوت سه نفر در شیراز در پی مسمومیت با الکل؛ در شهرستان های فسا، استهبان و نیریز بالغ بر ٦٠ نف

هیچ مشروب استانداردی در کشور عزیزمان ایران وجود ندارد / هشدار به خانواده‌ها

هشدار به خانواده ها: هیچ مشروب استانداردی در کشور عزیزمان ایران وجود ندارد

عبارات مهم : ایران

روزنامه شرق نوشت: «مسمومیت ٤٠ نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی در فسا، فوت سه نفر در شیراز در پی مسمومیت با الکل؛ در شهرستان های فسا، استهبان و نیریز بالغ بر ٦٠ نفر از مردم که عمدتا جوان و نوجوان هستند، به علت مسمومیت با الکل در بیمارستان های این شهرستان ها خوابیدن شده است اند و تعدادی نیز به علت وخامت حال به بیمارستان های نمازی و شهید فقیهی شیراز اعزام شده است اند و همچنین فوت یک همدانی در پی سوءمصرف الکل…»

هیچ مشروب استانداردی در کشور عزیزمان ایران وجود ندارد / هشدار به خانواده‌ها

اینها بخشی از آمار و ارقامی است که از ابتدای امسال راجع به مسمومیت ناشی از مصرف الکل انتشار یافته است.

آمارها راجع به مصرف الکل در کشور عزیزمان ایران ضدونقیض هست. عده ای می گویند ایرانی ها الگوی مصرف الکل را از روس ها و آمریکایی ها هم دزدیده اند. مطابق با آماری که در سال ٢٠١٥ منتشر شد، کشور عزیزمان ایران به لحاظ سرانه مصرف الکل (در سطح ملی)، رتبه ۱۶۶ را دارد ولی اگر کسانی را که مطلقا مشروب نمی خورند از محاسبه کنار بگذاریم، سرانه مصرف الکل در کشور عزیزمان ایران و بین کسانی که مشروب خوار هستند، ۲۵ لیتر در سال است (مردان حدود ۲۷ و زنان حدود ۱۸) و به این ترتیب کشور عزیزمان ایران در مقام ۱۹ جدول قرار می گیرد. همان وقت بررسی های انجام شده است از سوي کارشناسان معلوم کرد این آمار می گوید در میان جمع مصرف کنندگان الکل، ایرانی ها از همتایان خود در روسیه و آمریکا الکل بیشتری مصرف می کنند. در واقع این آمار فقط به میزان مصرف الکل در میان مصرف کنندگان آنها اشاره دارد.

روزنامه شرق نوشت: «مسمومیت ٤٠ نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی در فسا، فوت سه نفر در شیراز در پی مسمومیت با الکل؛ در شهرستان های فسا، استهبان و نیریز بالغ بر ٦٠ نف

با همه اینها نمی توان انکار کرد با توجه به محدودیت شرعی جهت مسلمانان در مصرف الکل، جامعه آماری مصرف کنندگان الکل دلواپس کننده به نظر می رسد. تا جایی که محسن روشن پژوه، معاون پیشگیری و اعتیاد شرکت بهزیستی اظهار کرد: هرچند به طورکلی مصرف الکل نسبت به میانگین جهانی در کشور عزیزمان ایران پایین تر هست؛ انتظار داشتیم مردم گزارش کمتری از مصرف الکل داشته باشند.

از طرفی با توجه به اینکه مصرف مشروب سنتی (عرق) در میان ایرانیان رواج بیشتری دارد و همچنین بسیاری از مشروبات بسته بندی که به دست مصرف کننده می رسد، پرشده هستند یا تاریخ مصرف آنها گذشته، بنابراین مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات مسموم نیز کم نیست. به صورت کلی نمی توان آمار محتومی از مصرف الکل در کشور عزیزمان ایران ارائه کرد، علت مهم این مسئله غیرقانونی بودن مصرف آن هست. شاید همین بازار مکاره ناشی از قاچاق بودن الکل است که هرازگاهی خبر مسمومیت ناشی از الکل و فوت مردم را مخابره می کند. تا به حال کرمانشاه، هرمزگان، همدان، تهران، اصفهان، شیراز و… در این خبرها در صدر قرار داشته اند.

دکتر محمدرضا قدیرزاده، کارشناس مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات شرکت پزشکی قانونی، در گفت وگو با «شرق» راجع به بالاترین آمار مصرف الکل در شهرهای کشور عزیزمان ایران عنوان کرد: «ما اصلا چیزی به اسم آمار مصرف الکل در پزشکی قانونی نداریم. چیزی که وجود دارد، حتی در وزارت بهداشت هم به این صورت است که چند کار و پژوهش میدانی در این زمینه انجام شده است هست. البته در زیاد موارد نام پایتخت کشور عزیزمان ایران به عنوان شهر پرمصرف الکل درج می شود.

هیچ مشروب استانداردی در کشور عزیزمان ایران وجود ندارد / هشدار به خانواده‌ها

تهران با توجه به میزان جمعیتی که در آن زندگی می کند و مهاجرپذیربودن آن، قاعدتا مصرف بالاتری دارد. ولی به صورت کلی در شهرهای بزرگ و صنعتی آمار مصرف الکل بالاتر است». وی همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا با تیترهایی نظیر آمارهای دلواپس کننده مصرف الکل در کشور عزیزمان ایران موافق هست، تصریح کرد: «استناد ما به آمار شرکت بهداشت جهانی است و مطابق این آمار اوضاع ما در مصرف الكل در میان دیگر کشورهای خاورمیانه کمتر هست. یعنی ما نمی توانیم بگوییم در مصرف الکل آمار خیلی بالایی داریم، بلکه نسبت به کشورهای هم جوار آمار ما نسبتا پایین است».

قدیرزاده همچنین با تأیید این مطلب که بخشی از مصرف کنندگان الکل به علت ترک مواد مخدری مانند شیشه سراغ الکل رفته اند، افزود: «یکی از پرسشها ما این است که در بحث اطلاع رسانی درمان ضعف داریم، افرادی که معتاد به مواد مخدر هستند، به جای مراجعه به افراد متبحر در عرصه ترک اعتیاد، معمولا اطلاعات خود را از فردی که مصرف کننده هست، می گیرند. به عنوان مثال پیش از این مصاحبه بیماری داشتم که جهت ترک هروئین سراغ مصرف شیشه رفته بود، علت این کارش را هم این گونه عنوان کرد: دوستش به او گفته بود اگر می خواهی هروئین در بدنت از بین برود، باید شیشه مصرف کنی. در چنین شرایطی نه تنها مسئله هروئین فرد حل نمی شود، بلکه مشکلی هم به پرسشها وی اضافه می شود».

روزنامه شرق نوشت: «مسمومیت ٤٠ نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی در فسا، فوت سه نفر در شیراز در پی مسمومیت با الکل؛ در شهرستان های فسا، استهبان و نیریز بالغ بر ٦٠ نف

این متخصص اعتیاد افزود: «ما الان در بحث فوت های ناشی از الکل چند تقسیم بندی داریم. یکی مصرف مزمن الکل هست، یعنی فردی که معتاد به الکل است و دچار عوارض جسمی ناشی از مصرف الکل می شود. بر فرض فرد دچار هپاتیت و سیروز کبدی می شود و فوت می کند. یک سری از فوت ها ناشی از مصرف مشروبات الکلی با دوز اوج هست، یعنی فرد اتانول با دوز اوج مصرف می کند که باعث وقفه تنفسی و فوت می شود. دسته سوم کسانی هستند که مشروبات الکلی خورده اند و به علت استانداردنبودن تهیه آن علاوه بر اتانول مقداری هم متانول یا الکل چوب مخلوط مشروب شده. در واقع در پروسه تولید مقداری متانول مخلوط شده. متانول منجر به مسمومیت در افرادی مي شود که آن را مصرف می کنند. عوارض مصرف این نوع از الکل در بعضی مواقع کوری و فوت است.

دسته بندی ديگر مربوط به افرادی است که الکل را هم وقت با مخدر دیگری مصرف می کنند، به عنوان نمونه فرد الکل را با تریاک یا ترامادول و متادون مصرف کرده است و همین هم زمانی مصرف چند ماده منجر به وقفه تنفس و فوت آنها می شود و نمونه بارز این اتفاق یکی از صورت هایی است که سال گذشته درگذشت. آن فرد هم وقت با مصرف الکل، متادون و ترامادول را نیز مصرف کرده بود». مشاور مدیر شرکت پزشکی قانونی کشور در ادامه در پاسخ به این سؤال که به چه علت در یک برهه زمانی میزان مصرف الکل مسموم در یکی از شهرها اوج می رود تصریح کرد: «در کشور ما تولید، توزیع و مصرف مواد مخدر طبق قانون و شرع ممنوع هست، در نتیجه افراد جهت اینکه بتوانند مشروبات الکلی را تهیه کنند، از راه های غیرقانونی اقدام می کنند.

هیچ مشروب استانداردی در کشور عزیزمان ایران وجود ندارد / هشدار به خانواده‌ها

عده ای هم این مشروبات الکلی را به صورت زیرزمینی تهیه می کنند. از جایی که خیلی از این افراد نحوه تهیه درست مشروب را بلد نیستند و پروسه تولیدشان استاندارد نیست، هم وقت که فرد در حال تولید اتانول هست، متانول نیز تولید می شود و همان باعث می شود فرد هنگامی که الکل را در اختیار مردم قرار می دهد، منجر به مسمومیت با متانول به صورت گسترده شود.

همان اتفاقی که چندسال پیش در رفسنجان منجر به فوت چندین نفر شد، یا اتفاقی که در سیرجان افتاد و صد نفر مسموم شدند یا اتفاقی که اخیرا در شهرستان نیریز فارس افتاد و منجر به فوت سه نفر شد». قدیرزاده افزود: «آن چیزی که ما می بینیم و متأسفانه ممکن است حتی در شهرهای دیگر هم رواج پیدا کند، همین توزیع مشروبات الکلی تقلبی یا دست ساز هست. در این نوع مشروب ها متانول وجود دارد.

متأسفانه این را هم باید بگویم که در مشروبات الکلی که کشف می شود و جهت تجزیه به شرکت پزشکی قانونی سپرده می شود، در ١٥ درصد مواد علاوه بر اتانول ماده دیگری نیز در میان آنها هست. به عنوان نمونه دیده ایم به این مشروبات ترامادول اضافه کرده اند و بعضی اوقات به آنها لورازپام و دیازپام نیز اضافه شده است است و متأسفانه ما هرروزه در مشروبات الکلی کشف شده، گزارش وجود متانول را نیز داریم». این متخصص حوزه اعتیاد در آخر بیان کرد: «باید به خانواده ها هشدار بدهیم که هیچ مشروب الکلی استانداردی حتی اگر پلمب شده است باشد، در کشور وجود ندارد».

شیوع مصرف و اختلال الکل در کشور عزیزمان ایران حدود یک درصد هست. همچنین استان های تهران، البرز، اصفهان، لرستان و کرمانشاه بیشترین مصرف الکل را به خود تخصیص داده شده است داده و در برابر بوشهر، سیستان وبلوچستان، چهارمحال وبختیاری و مرکزی نیز براساس آمارهای سال ۱۳۹۰ کمترین مصرف را در حوزه الکل دارند.

واژه های کلیدی: ایران | اعتیاد | ایرانی | مسمومیت | مسمومیت | ایرانیان | ترک اعتیاد | ترک اعتیاد | مشروب الکلی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog